Najczęstsze objawy menopauzy
Kobiety są w stanie mieć różne objawy w czasie menopauzy. To skutkiem tego, że estrogen jest używany przez dużo części Twojego ciała.

porady zdrowie

Bo masz mniej estrogenu, możesz mieć różne symptomy. Dużo kobiet doświadcza wybitnie łagodnych objawów, jakie łatwo leczy się przez przemianę stylu życia, takich jak unikanie kofeiny bądź też noszenie przenośnego wentylatora, który można wykorzystać, gdy uderza gorąc. Co poniektóre kobiety w żadnym wypadku nie potrzebują leczenia. Inne objawy mogą być o wiele bardziej uciążliwe.

Oto najczęstsze metamorfozy, jakie możesz zauważyć w wieku średnim. Niektóre mogą być częścią starzenia się, a nie otwarcie powiązane z menopauzą.

Zmiany w miesiączkowaniu a menopauza
To może być to, co zobaczysz jako pierwsze. Twoje miesiączki mogą już nie być regularne. Mogą być krótsze lub ewentualnie trwać dłużej. Masz prawo krwawić o wiele bardziej lub ewentualnie mniej niż z reguły. Są to wszelkie normalne zmiany, jednak by upewnić się, że nie ma problemu, skontaktuj się z lekarzem, jeśli np. Twoje miesiączki są niezwykle blisko siebie, czy też trwają dłużej niż tydzień.

Uderzenia gorąca
Niemało dam ma uderzenia gorąca, które mogą trwać parę lat po menopauzie. Mogą być powiązane ze zmieniającymi się stanami estrogenu. Gorące uderzenia to gwałtowne uczucie gorąca w górnej części lub na całym ciele. Twoja twarz oraz szyja zaczerwienią się. Na piersi, plecach oraz ramionach mogą pojawić się czerwone plamy. Zachodzi ciężkie pocenie się i dreszcze z zimna. Uderzenia gorąca mogą być nadzwyczaj łagodne lub wystarczająco silne, żeby Cię obudzić (zwane nocnymi potami). Większość uderzeń gorąca trwa od 30 sekund do 10 minut.