Od jakiegoś czasu wiele mówi się o tym, że praktycznie każda kobieta, bez względu od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, jakich zadaniem jest utrzymanie na miejscu narządów wewnętrznych. To właśnie dzięki nim, wolno urodzić dziecko z łatwością oraz mniejszym bólem, jednocześnie nie ryzykując nacięcia krocza. Również po porodzie przydają się silne i wzmocnione mięśnie Kegla, ponieważ to właśnie dzięki nim nie ma kłopotów z nietrzymaniem moczu.

mięśnie kegla

Z reguły mięśnie Kegla ćwiczą w takim razie kobiety w ciąży i planujące ją. Jeżeli pozostaną one porządnie wzmocnione, o wiele łatwiej jest przejść przez oczywisty poród i jednocześnie nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają także panie, które rodziły dawno, jakkolwiek pojawiły się u nich trudności z nietrzymaniem moczu, na ogół wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy. Wolno je z łatwością zlokalizować w czasie próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najporządniej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega jedynie na napinaniu mięśni i ich rozluźnianiu. Najlepiej rozpocząć od pozycji leżącej, niemniej jednak z nieraz można również trenować w innych pozycjach. Wypada napinać mięśnie przez kilka sekund, a później rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Wybitnie ważne jest to, żeby napinać jedynie mięśnie Kegla, a nie brzuch, lub pośladki. Przed skurczem należy wziąć głęboki wdech i pomału wypuszczać powietrze w czasie rozluźniania mięśni. Najprawidłowiej jest zastosować serię dziesięciu powtórzeń. Takich serii może się wdrożyć około trzech w ciągu dnia. Poprawę wolno odnotować już nawet po sześciu tygodniach, pomimo tego należałoby ćwiczyć nadal, chociaż raz dziennie.
W aptekach i punktach sprzedaży wolno obecnie nabyć właściwe kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Niesłychanie wspomagają one cały proces i okazuje się, że zapewniają fenomenalne wyniki. Z takimi kulkami także ćwiczy się na zasadzie kurczenia oraz relaksowania mięśni.
Kobiety, które regularnie ćwiczą, przyznają że przyniosło to efekt podczas porodu drogami natury i znacznie szybciej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich kobiet z łatwością wyklucza się również kłopot nietrzymania moczu. Większość z nich wskazuje, że to naturalnie dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą również czerpać poprawniejszą przyjemność ze współżycia. Ma to także realny wpływ na odczucia erotyczne partnera. Takie ćwiczenia nie są wysiłkowe i nie absorbują dużo czasu, a można je wykonywać dokładnie wszędzie oraz o każdej porze. Środowisko z pewnością nawet się nie zorientuje.