Głównym spośród największych wyzwań w lwiej części miast w naszym kraju jest stan dróg. Polskie gminy są nie dostosowane do tak ogromnego nasilenia ruchu, jaki został zapoczątkowany przez wzrost ilości samochodów na polskich drogach. Przez to właśnie jedną z najważniejszych inwestycji jakie powinno podjąć prawie każde miasto jest zainwestowanie środków w transport i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i komunikacja miejska to priorytet, jaki pozwoli poprawić wygodę krakowian jak również usprawni integralność infrastruktury Krakowa.

Wśród innych lokalizacji, nowe projekty komunikacyjne w Krakowie silnie się wybijają. Mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za budową metra, jednak zanim metro zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i nawierzchnie drogowe trzeba włożyć dużo środków . Spośród ważniejszych inwestycji warto wymienić:
całkowicie elektryczną nitkę autobusów – pierwszą w Polsce,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje budowę przynajmniej kilkanaście nowoczesnych dróg dojazdowych pomiędzy już wybudowanymi połączeniami oraz naprawy już powstałych tras tramwajowych i dróg dojazdowych.
Krakowianie remontów nie lubią – problemy w poruszaniu się i dotarciu do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Trzeba zaś pamiętać, że bez inwestycji jakość dróg nie może być lepsza i by było lepiej, trzeba cierpliwości.Majchrowski
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie tylko następne linie komunikacji, jak również doskonalszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie dłużej jak nowa i wytrzymała. ( kolejnym z takich wzorów może być ścieralna powierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków potrzebuje jeszcze kolejnych remontów i inwestycji, by jeździło się po mieście dobrze. Zarówno samochodem, ale też autobusami. Ale da się zauważyć wyraźnie, że całość jest na prostej drodze do tego, by Krakusom żyło się tu naprawdę miło i przyjemnie.